D-Link ANT24-0501 Indoor 5dBi Gain Omni-Direct [ANT24-0501]
Our Price:
(Inc. GST)
Brand:
Man. Part #:
ANT24-0501
Our Part #:
ANT24-0501
Model #:
ANT24-0501
Availability:
1 D-Link D-Link ANT24-0501 Indoor 5dBi Gain Omni-Direct Available
(Available)
Est. Delivery:
Contact Us
(No Pick-ups)
Postcode:
Qty:
D-Link ANT24-0501 Description:
D-Link Indoor 5dBi Gain Omni-Direct High-Gain omni-directional antenna designed for 2.4GHz ISM band indoor use. 5dBi Gain omni-directional antenna
PI DATE : November 2005
FREQUENCY RANGE : 2.4GHz to 2.5GHz
DIRECTIVITY : Omni-directional
IMPEDANCE : 50 ohm (normal)
VSWR : 1.92 (max.)
Return LOSS : -10dB (max.)
ANTENNA STRUCTURE :Collinear
PEAK GAIN : 5dBi(without cable loss)
ADMITTED Power : 1 watt
CABLE LOSS (1.5m): 2.1dB at 2.45GHz
HPBW/E-PLANE (VERTICAL) : 36 degrees
HPBW/H-PLANE (HORIZONTAL) : 360 degrees
EXTENSION CABLE : RG-178 50-ohm ; 1.5-meter length, gray color
Connector : RP-SMA ; RP-SMA to RP-TNC adapter provided
ANTENNA MATERIAL : ABS, ABS+PC
COLOR : Antenna: metallic gray & silver ; Antenna base: metallic gray
DIMENSIONs : 230x120x120mm (HxWxD) (antenna base incl);9mm(Diam)(antenna po
WEIGHT : 217 grams (antenna base and extension cable included)
* For indoors use with 802.11b/g wireless devices
* Extends and expands wireless networking environment range to 360 degree
coverage in open space and office environment
* Perfect pattern and adjustable angle for best performance result
* 4 flexible installation options: desktop on flat surface,magnetic attache
wall-mounting and direct attachment on wireless device
* Works with 2.4GHz wireless devices equipped with RPSMA or RP-TNC connecto